Ruh Haliniz Sağlığınızı Etkileyebilir

Öfkenin berbat, kahkahanın iyi hissettirdiğini anlamak için bir bilim adamı olmak gerekmez. Ancak bu duygulardan birinin neden bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, diğerinin ise onu yıprattığını, kalbe zarar verdiğini ve bunama riskini artırdığını açıklamak gerekir. Baltimore'daki Johns Hopkins Tıp Fakültesi Kadın Kardiyovasküler Sağlığı Direktörü Dr. Erin Michos, basitçe ifade etmek gerekirse: "Ruh haliniz sağlığınızı etkileyebilir" dedi.

Araştırmalar, öfke, düşmanlık ve karamsarlık dahil olmak üzere olumsuz duyguların daha yüksek kalp hastalığı riski ve kalp krizi gibi olayların yanı sıra daha kötü bilişsel sağlık durumlarından daha düşük iyileşme şansı ile bağlantılı olduğunu gösteriyor. Tersine mutluluk, iyimserlik, minnettarlık, bir amaç duygusu, refah veya yaşamdaki tatmin gibi duyguların daha iyi kalp ve beyin sağlığına yol açtığını göstermektedir. Sağlık Psikolojisi alanında 2016 yılında yapılan bir araştırma, mutlu bir eş veya partnere sahip olmanın bir bireyin genel sağlığını iyileştirebileceğini ve fiziksel olarak daha aktif olmak gibi sağlıklı davranışları artırabileceğini göstermişti.

Öfke gibi güçlü, olumsuz duygular ve anksiyete veya depresyon gibi stres, beyindeki duyguları yöneten bölge olan amigdalayı harekete geçirir. Vücudun "savaş ya da kaç" tepkisini aktive ederek, kortizol ve adrenalin salınımını tetiklediğini, kalbin daha hızlı atmasına neden olan hormonları ve kan basıncını yükseltir. Ayrıca kan trombositlerinin pıhtı oluşturmasına ve kalp veya beyindeki plağın yırtılmasına neden olarak kalp krizi veya felce neden olabilir. Uzun süreli stres ayrıca iltihabı artırır ve vücudun bağışıklık tepkisini azaltır. Stresle başa çıkma mekanizmaları zayıf olan insanlar kötü uyuyabilir, aşırı yemeye başlayabilir ve daha az egzersiz yapabilir.

Boston'daki Harvard Tıp Fakültesi'nde psikiyatri profesörü Jill Goldstein'a göre; pozitif duygular yoluyla stresi azaltmak beyin devrelerini de etkiliyor. Farkındalık, mizah ve diğer zihinsel başa çıkma becerileri, insanların vücutlarından geçen kortizol miktarını azaltarak daha sağlıklı kalmalarına yardımcı olabilir. Bir fark yaratmak için asla çok geç değildir. Beyin yeniden eğitilebilir, yaşlandıkça yapması o kadar zor olur, ama yapılabilir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 26.02.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Amerikalı Gençlerin Çoğunluğu Aşı Olmak istiyor

Yeni bir ankete göre birçok Amerikalı genç ve genç yetişkin artık COVID-19 aşısı olma şansını kucaklıyor. Ancak Michigan Üniversitesi araştırmacıları, 14 ila 24 yaşları arasındaki bir azınlığı aşı olmaları gerektiğine ik... Devamını okuKumaş Maskeler Egzersizleri Biraz Daha Zorlaştırıyor

Kumaş bir maske egzersiz yapma yeteneğinizi sınırlayabilir, bu nedenle bir maske takarken egzersizlerinizi değiştirmek iyi bir fikir olabilir. Önceki bazı çalışmalar, cerrahi yüz maskelerinin egzersizi nasıl etkileyebileceğini değerlen... Devamını okuBoş Zaman Egzersizi İş Yerinde Fiziksel Aktiviteye Karşı

İş yerinde uzun bir günün ardından tempolu bir yürüyüşe çıkmak, işte yaptığınız tüm fiziksel aktiviteden iyi olabilir. Mevcut sağlık kılavuzları, işteki boş zaman aktivitesi ve fiziksel aktivitenin kalp sağlığı yararları s... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.