Rüyalar

İyi bir gece uykusu, zihninizdeki örümcek ağlarını temizlemeye yardımcı oluyor ve araştırmacılar artık rüya görmenin nasıl yardımcı olduğunu bulduklarını düşünüyor. Rüya görerek geçirilen bir gece, insanların hayatlarındaki aşırı olayları daha iyi işlemelerini ve günlük sıradan şeyleri hafızalarından temizlemelerini sağlıyor. Araştırmacılar, rüya görmenin duygusal olarak yüklü anıların işlenmesine öncelik verdiğini ve ardından bunların ciddiyetini azalttığını buldu. Irvine Kaliforniya Üniversitesi'nden Sara Mednick; “Rüyaların uyanıklık deneyimlerimizi yansıtabileceğini biliyoruz, ancak bu sonuçlar, olumsuz anıları nötr anılara göre önceliklendirerek ve ertesi günkü duygusal tepkimizi azaltarak uyanıklık deneyimlerimize verdiğimiz tepkileri dönüştürmede aktif bir rol oynadıklarının ilk kanıtıdır."

Araştırma için, 30'lu yaşlarının ortasındaki 125 kadından, akşamları araba kazası gibi olumsuz deneyimleri gösteren bir dizi görselin yanı sıra çimenlik alan gibi nötr görselleri izlemeleri istendi. Her görüntüyü, yaşattığı hissin yoğunluğuna göre derecelendirdiler. Kadınlar daha sonra evde ya da uyku laboratuvarının özel yatak odasında uykuya daldılar. Hepsi uyku-uyanıklık düzenlerini izleyen bir yüzük takıyordu. Ertesi gün, gördükleri rüyaları bir uyku günlüğüne not ettiler ve rüyalarının genel ruh halini değerlendirdiler. Uyandıktan iki saat sonra kadınlara, kaç tanesini hatırladıklarını ve bunlara tepkilerini ölçmek için önceki gece gösterilen görüntüleri içeren bir takip testi uygulandı. Sonuçlar, rüya gördüğünü bildiren hastaların görüntüleri daha iyi hatırladığını ve olumsuz görüntülere daha az tepki verdiğini gösteriyor. Bu durum, rüya gördüğünü hatırlamayan kişilerde ortaya çıkmıyor. Dahası, rüya ne kadar olumlu olursa, kişi ertesi gün olumsuz görüntüleri de o kadar olumlu değerlendiriyor. Mednick’e göre bu araştırma bize, günlük deneyimlerimizi doğal olarak nasıl işlediğimizde rüyaların oynadığı aktif rol hakkında yeni bilgiler veriyor ve insanların zorlu yaşam deneyimlerini atlatmasına yardımcı olmak için rüya görmeyi artıran müdahalelere yol açabilir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 17.05.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Depresyonun 6 Türü Olabilir ve Beyin Taramaları Bunları Ayırabilir

Beyin taramaları kullanılarak depresyon altı farklı türe ayrılabilir; bu, birçok kişinin tedavisini iyileştirebilecek bir keşif. Araştırmacılar, depresyon veya anksiyete teşhisi konulan 801 kişinin beyin taramalarını analiz etti. ... Devamını okuÇift Mutant Mevsimsel Grip Virüsü

ABD sağlık yetkilileri tarafından iki insanda "çift mutant" H1N1 gribi vakası bildirildi. I223V ve S247N olarak adlandırılan bu iki mutasyon ne yazık ki, önde gelen grip antivirallerinden olan oseltamivir’in etkiliğini düşürüyor. CDC'... Devamını okuBaş Ağrınız: Ne Anlama Gelebilir ve Bu Konuda Ne Yapılabilir?

Başınızda ağrı, baskı ve zonklama olduğunda en kötüsünü düşünebilirsiniz: Beyin tümörü mü? Penn State Health Medical Group'un tıbbi direktörü Dr. John Messmer, baş ağrısının kendi başına bir tümörün ortak bir belirti... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.