Sağlık çalışanlarında COVID

Yeni bir araştırma, COVID-19 testi pozitif çıkan her 10 sağlık çalışanından 4'ünün semptomları olmadığını, bunun da hastalığı bilmeden iş arkadaşlarına ve hastalara yayabilecekleri anlamına geldiğini söylüyor.

Çalışma için araştırma ekibi, 24 ülkede 230.000'den fazla sağlık çalışanını içeren 97 çalışmayı inceledi. Sağlık çalışanları arasında SARS-CoV-2 enfeksiyonu oranları %7 ile %10 arasında değişiyordu. Virüs testi pozitif çıkanların %48'i hemşire, %25'i doktor ve %23'ü diğer sağlık çalışanlarıydı. Rapora göre tarama sırasında %43'ü normal / ameliyatsız / COVID olmayan servislerde, %24'ü ameliyathanede, %16 acil serviste, %9'u yoğun bakım ünitelerinde ve %29'u diğer ünitelerde çalışmaktaydı.

İsviçre'deki Bern Üniversitesi Sosyal ve Önleyici Tıp Enstitüsü'nden, çalışma yazarlarından Dr. Taulant Muka, sağlık çalışanları arasında "tat ve koku kaybı (anosmi), ateş ve kas ağrısı SARS-CoV-2 pozitifliği ile önemli ölçüde ilişkili tek semptom olarak tanımlandı" dedi. 15 çalışmadan toplanan veriler, SARS-CoV-2 pozitif olan sağlık çalışanları arasında %40'ının tanı anında hiçbir semptom göstermediğini gösterdi. COVID-19 pozitif sağlık çalışanlarının %5'i ciddi komplikasyonlar geliştirdi ve %0,5'i öldü. Muka, "Sağlık çalışanları, COVID-19'dan önemli bir yük altındadır" dedi.

Çalışmanın yazarlarından ISPM direktörü Dr. Oscar Franco, "Sağlık çalışanları, COVID-19'a ilk müdahalede bulunuyorlar, kendilerini daha yüksek bir hastalığa yakalanma riskine maruz bırakıyorlar. Taramanın yalnızca semptomları olan sağlık çalışanlarını hedef alması durumunda çok sayıda COVID-19 vakasının gözden kaçabileceği için herkesin taranması gerekiyor.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 23.09.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Havalar soğudukça korona önlemleri

Bir uzman, hava soğudukça ve sosyal aktiviteler kapalı ortamlara kaymaya başlayınca, Amerikalıların koronavirüsün yayılmasını önlemek için adımlar atması gerektiğini söylüyor. Virginia Tech Üniversitesi'nde bir halk sağlığ... Devamını okuRemdesivir tartışmaları

Dünya Sağlık Örgütü, ilacın COVID-19'dan ölümü önlemede veya hastanede geçirilen süreyi azaltmada çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi olmadığını gösteren remdesivir üzerindeki araştırma sonuçlarını savundu. DSÖ'nün... Devamını okuÇin'de inaktive COVID aşısı

Küçük, erken aşamalı bir klinik çalışmanın ön sonuçlarına göre, deneysel bir COVID-19 aşısının güvenli olduğu ve sağlıklı insanlarda bir bağışıklık tepkisini tetiklediği görüldü. İnaktive edilmiş tam SARS-CoV-2 virüs... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.