Sağlıklı Bir Kalp İçin Doğru Uyku Miktarı Nedir?

Yeni araştırmalara göre, gecede altı ila yedi saat uyuyan insanlar - ne fazla ne de az - kalp krizi veya felçten ölme olasılığı en düşük. Araştırmacılar, daha az veya daha fazla uyumanın kalp kaynaklı ölüm riskinizi yaklaşık % 45 artırdığını buldu. Bu eğilim, yaş, yüksek tansiyon, diyabet, sigara, BMI (vücut kitle indeksi) ve yüksek kolesterol seviyeleri dahil olmak üzere kalp hastalığı veya felç için bilinen diğer risk faktörlerini hesaba kattıktan sonra bile geçerli kaldı.

Çalışma için Gupta ve meslektaşları, 2005 ve 2010 yılları arasında federal olarak finanse edilen ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırması'nda 14.000'den fazla katılımcının verilerini analiz etti. Anketin bir parçası olarak, bu insanlara genellikle ne kadar uyudukları soruldu. Araştırmacılar, katılımcıları kalp krizi, kalp yetmezliği veya felçten ölüp ölmediklerini görmek için ortalama 7,5 yıl boyunca izlediler. Ayrıca, vücudunuzda iltihaplanma olduğunda artan kalp sağlığı risk puanlarının yanı sıra kandaki C-reaktif protein (CRP) seviyelerini de değerlendirdiler. Yüksek CRP seviyeleri kalp hastalığı ile ilişkilendirilmiştir. Araştırma ekibi, kalp riski ile uyku süresi arasında U şeklinde bir ilişki buldu; ortalama olarak altı ila yedi saat arasında uyuyan insanlar arasında risk en düşük seviyede. Detroit'teki Henry Ford Hastanesi'nde iç hastalıkları bölümünde yaşayan baş araştırmacı Dr. Kartik Gupta ve meslektaşları araştırmalarında olası bir açıklama buldular. Hastaların CRP düzeylerine göre, enflamasyon kısa uyuyanlarda kalbe bağlı ölümlerin yaklaşık %14'ünü ve uzun uyuyanlarda %13'ünü oluştururken, optimum altı ila yedi saat uyuyanların sadece %11'i. Altı ila yedi saat uyuyan hastalar en az CRP'ye sahipler. Enflamasyon, kardiyovasküler riski artırıyor olabilir.

Amerikan Kardiyoloji Koleji'nin hastalar için eğitim sitesi CardioSmart.org'un genel yayın yönetmeni kardiyolog Dr. Martha Gulati, "Daha az uyku ile ilgili pek çok veriye sahibiz" dedi. Kan basıncı, glikoz toleransı, diyabet ve iltihaplanma gibi bir dizi önemli kalp riski faktörünün çok az uyku ile şiddetlendiğini belirtti. Gulati, yedi saatten fazla uyuyan insanlar kötü uyuyor olabilir ve bu yüzden daha uzun süre uyumak zorunda kalabilir, dedi. Düşük kaliteli uyku, geç uyuklayanlar arasında artan riske neden olabilir. Gulati, "Her zaman iyi uykunun olduğunu ve kötü uyku olduğunu söylerim. Sekiz saat yatakta kalabilirsin, ama kaliteli uyku mu?"

Harvard Tıp Fakültesi'nin izniyle uykunuzu iyileştirmek için bazı ipuçları;
Yatmadan dört ila altı saat sonra kafein ve nikotinden uzak durun.
Daha iyi uyumanızı sağlamak için yatak odanızı karanlık, sessiz ve serin tutun.
Yatmadan bir saat önce rahatlatıcı bir rutin oluşturun.
Kendinizi uyumaya zorlamayın - yaklaşık 20 dakika içinde uyumazsanız, kalkın ve uykulu hissedene kadar biraz rahatlatıcı bir şeyler yapın.
Akşam yemeğini yatmadan birkaç saat önce yiyin ve midenizi rahatsız edebilecek yiyeceklerden kaçının.
Günün erken saatlerinde, yatmadan en az üç saat önce egzersiz yapın.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 06.05.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Birçok Kalp Hastası Risklerini Bilse de Sigara İçmeye Devam Ediyor

Yeni araştırmalara göre de, sigara içmek veya diğer tütün ürünlerini kullanmak kalp risklerini artırır, ancak bu, kalp sorunları geçmişi olan bazı Amerikalıları durdurmaz. Birçoğu kalp krizi, kalp yetmezliği veya felç geçirdikt... Devamını oku10 Amerikalı Yetişkinden 1'inden Daha Azı Yeterli Diyet Lifi Alıyor

Yetişkinlerin sadece %7'si, sindirilmeden vücuttan geçen ve sadece düzenli bağırsak hareketlerini desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda önemli sağlık yararları sunan bir karbonhidrat türü olan yeterli lif alır. Çok az lif, hem kalp has... Devamını okuÇok Fazla Kafein Glokom Riskinizi Artırabilir

Üçüncü veya dördüncü fincan kahve, kalp atışlarınızı hızlandırmaktan daha fazlasını yapabilir: Yeni araştırmalar, genetik olarak göz hastalığına yatkınsanız, glokom riskinizi önemli ölçüde artırabileceğini öne sürüyor... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.