Şekerli İçecekler ve Genç Kadınlarda Kolon Kanseri Riski

Genç Amerikalılar arasında kolon kanseri oranları artıyor ve yeni bir araştırma, çok fazla şekerli içecek içmenin suçlu olabileceğini gösteriyor, en azından kadınlar için. Her gün soda, meyveli içecekler veya spor ve enerji içecekleri gibi iki veya daha fazla şekerli içecek içen kadınlar, haftada bir veya daha az şekerli içecek tüketen kadınlara kıyasla 50 yaşından önce kolon kanseri gelişme riskini iki katına çıkardı. Ancak araştırmaya göre şekerli içecekleri yapay olarak tatlandırılmış içecekler, kahve veya süt ile ikame etmenin, 50 yaşından önce kolon kanseri gelişme riski %17 ila %36 daha düşük olduğu ortaya çıktı. Çalışma 6 Mayıs'ta Gut dergisinde yayınlandı.

Çalışma, devam eden Hemşirelerin Sağlık Çalışması II'den 95.000'den fazla kadını içeriyordu. Çalışma 1989'da başladığında hemşireler 25 ila 42 yaşları arasındaydı ve yaklaşık 25 yıl boyunca her dört yılda bir diyetleri hakkında bilgi verdiler. Bunlardan 41.272'si gençlik yıllarında ne ve ne kadar içtiklerini bildirdi. 24 yıllık takip süresince 109 kadın, 50 yaşına gelmeden önce kolon kanseri geliştirdi. Yetişkinlikte daha yüksek şekerle tatlandırılmış içecek alımına sahip olmak, araştırmacılar aile öyküsü gibi kolon kanseri riskini etkileyebilecek diğer faktörleri kontrol ettikten sonra bile, daha yüksek bir hastalık riski ile ilişkilendirildi. Kadınlar gençlik yıllarında gazlı içecekler ve diğer şekerli içecekler tükettiklerinde bu risk daha da arttı. Çalışma, yetişkinlikte günlük olarak verilen her porsiyon kolon kanseri riskinin% 16 daha yüksek olduğu, ancak kadınlar 13 ila 18 yaşlarında olduğunda, her bir içeceğin 50 yaşından önce kolon kanseri gelişme riskinin %32 artmasıyla bağlantılı olduğu bulundu.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde cerrahi doçenti olan çalışmanın yazarı Yin Cao, "Şekerle tatlandırılmış içeceklerin iyi bilinen metabolik ve sağlık sonuçlarının yanı sıra, bulgularımız şekerle tatlandırılmış içeceklerden kaçınmak için başka bir neden daha ekledi. Şekerle tatlandırılmış içecek alımını azaltmak ve / veya şekerle tatlandırılmış içecekleri diğer sağlıklı içeceklerle değiştirmek, uzun vadeli sağlık için daha iyi ve daha akıllıca bir seçim olacaktır" dedi. Şekerli içecekler tüketen kişilerin fazla kilolu veya obez olma ve tip 2 diyabet olma olasılığı daha yüksektir, bunların tümü erken başlangıçlı kolon kanseri riskini artırabilir. Cao, bu içeceklerde bulunan yüksek fruktozlu mısır şurubunun da kolon kanseri gelişimini kendi başına destekleyebileceğini söyledi.

Yeni çalışmaya dahil olmayan araştırmacılar, yalnızca bir ilişkinin görüldüğünü ve şekerli içeceklerin erken başlangıçlı kolon kanserini teşvik etmede oynadığı rol hakkında kesin sonuçlara varmak için daha fazla veriye ihtiyaç duyulduğunu hızlıca belirtiyorlar. Dallas'taki UT Southwestern Tıp Merkezi'nin cerrahi bölümünde cerrahi onkoloji bölümünde yardımcı doçent olan Dr. Patricio Polanco; "Şekerle tatlandırılmış içecekler obezite ve tip 2 diyabet gibi bir dizi başka duruma neden oluyor ve artık bunların kolon kanseriyle ilişkili olabileceğine dair daha fazla veriye sahibiz. Gençlerde kolon kanserinin neden arttığı tam olarak anlaşılamamıştır. Daha yüksek obezite oranları ve muhtemelen daha fazla şekerle tatlandırılmış içecek tüketimi gibi yaşam tarzı faktörleri rol oynayabilir. Hala karakterize edilmemiş bazı genetik katkılar olabileceğine inanıyoruz" dedi. Polanco, kendinizi kolon kanserinden korumanın en iyi yolunun düzenli taramadan geçmek olduğunu vurguladı. Gençlerde kolon kanserindeki artış nedeniyle, Amerikan Kanser Derneği artık hastalık için ortalama risk altındaki kişiler için 45 yaşında düzenli tarama yapılmasını önermektedir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 08.05.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Birçok Kalp Hastası Risklerini Bilse de Sigara İçmeye Devam Ediyor

Yeni araştırmalara göre de, sigara içmek veya diğer tütün ürünlerini kullanmak kalp risklerini artırır, ancak bu, kalp sorunları geçmişi olan bazı Amerikalıları durdurmaz. Birçoğu kalp krizi, kalp yetmezliği veya felç geçirdikt... Devamını oku10 Amerikalı Yetişkinden 1'inden Daha Azı Yeterli Diyet Lifi Alıyor

Yetişkinlerin sadece %7'si, sindirilmeden vücuttan geçen ve sadece düzenli bağırsak hareketlerini desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda önemli sağlık yararları sunan bir karbonhidrat türü olan yeterli lif alır. Çok az lif, hem kalp has... Devamını okuÇok Fazla Kafein Glokom Riskinizi Artırabilir

Üçüncü veya dördüncü fincan kahve, kalp atışlarınızı hızlandırmaktan daha fazlasını yapabilir: Yeni araştırmalar, genetik olarak göz hastalığına yatkınsanız, glokom riskinizi önemli ölçüde artırabileceğini öne sürüyor... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.