Şiddetli Covid-19'dan sonra semptomlar

İtalyan araştırmaları, şiddetli COVID-19'dan sağ kurtulan hastaların çoğunluğunun hastaneden taburcu olduktan bir ay sonra bile hala yorgunluk, nefes darlığı ve diğer semptomlarla uğraştığını gösteriyor.

Çalışma, Nisan ayında Roma'da İtalyan COVID-19 pandemi yüksekliğinde tedavi edilen 143 hastanın sonuçlarını izledi. Roma'da Poliklinik Vakfı Agostino Gemelli'den Dr. Angelo Carfi liderliğindeki bir ekibin yaptığı çalışmada, hastalar ortalama iki hafta hastanede kaldılar ve beşte biri solunum desteğine ihtiyaç duydu. Taburcu olduktan ortalama beş hafta sonra değerlendirilen bu hastalardan %87.4'ü en az bir semptomun devam ettiğini bildirdi; en tipik olarak yorgunluk (hastaların %53'ü) veya rahatsız edici bir nefes darlığı (%43). Diğer kalıcı semptomlar eklem ağrısı (hastaların yaklaşık %27'si) ve göğüs ağrısı (yaklaşık %22) idi. İyileşen hastaların sadece %13'ü taburcu olduktan 36 gün sonra semptomsuz olduklarını söyledi.

Robert Glatter, ABD pandemisinin ilk merkez üssü olan New York'taki Lenox Hill Hastanesi'nde acil tıp doktoru. Glatter, "gerçek şu ki, birçok hasta haftalar ve aylar boyunca devam eden semptomlar yaşamaya devam ediyor." dedi. Bunun sebebi belirsizliğini koruyor, ancak "bir teori, COVID-19'un kronik bir iltihaplanma durumuna yol açtığı". Glatter; "Bu küçük çalışma, yorgunluğun ve nefes darlığının en yaygın iki semptom olduğunu bulsa da, birçok insan düşük dereceli ateşler ve uyuşma ve karıncalanma gibi nörolojik semptomlar da dahil olmak üzere birçok başka semptom da yaşıyor. Sonuç olarak, devam eden semptomları olan bireylere dikkat etmemiz ve bu semptomların altında yatan mekanizmayı anlamak için araştırma yapmamız gerekiyor."

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 13.07.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Alzheimer risk testi yapmak psikolojiyi nasıl etkiler?

Araştırmacılar, herhangi bir semptom göstermeden önce bir kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüksek olup olmadığını tespit etmenin yollarını araştırdıkça, akıl sağlığı uzmanları bu bilginin olumsuz psikolojik y... Devamını okuHangi maske?

Yeni bir çalışma gösteriyor ki; yüz maskelerinin hepsi eşit derecede etkili değil. Duke Üniversitesi araştırmacıları, insanların ağzından gelen damlacıkları en iyi hangisinin durdurduğunu görmek için çeşitli maske türlerini tes... Devamını okuAmerika'da metanol'lü dezenfektanlar

Federal sağlık yetkilileri haftalardır ABD'de toksik metanol içeren el dezenfektanlarının yasadışı biçimlerinin satıldığına dair uyarıda bulunuyorlar. Şimdi, Arizona ve New Mexico'dan yeni veriler tehlikeyi gösteriyor: Mayıs ve Hazi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.