Sigara, e-sigara

Sigara içmek kalbiniz ve akciğerleriniz için korkunçtur ve sadece e-sigaraya geçmenin pek bir faydası olmaz. Almanya, Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi'nde bir kardiyolog olan Thomas Münzel tarafından yönetilen bir ekip, "Sigarayı bırakmanın sigaraya bağlı kardiyovasküler ve solunum hastalıklarını önlemek için en güçlü yaklaşım olduğuna ve olmaya devam edeceğine şüphe yok."

Yeni çalışmada, Münzel'in grubu bir dizi çalışmadan elde edilen verileri gözden geçirdi. Sigara içmemekle karşılaştırıldığında, tütün sigaraları ve e-sigaraların kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olasılığını sırasıyla sekiz kat ve üç kat artırdığını bulmuşlardır. Ölümcül, tedavi edilemez bir bronşit ve amfizem kombinasyonu olan KOAH, sigara ile yakından ilişkilidir ve Amerika Birleşik Devletleri'nde dördüncü önde gelen ölüm nedenidir.

Çalışmada, tütün sigaralarının sigara içmeme ile karşılaştırıldığında 13 kattan fazla akciğer kanseri riskini artırdığı bulunmuştur. Akciğer kanserinin gelişmesi yıllar aldığından, e-sigaraların akciğer kanseri riski üzerindeki etkisine ilişkin kanıt düzeyinin henüz güvenilir bir sonuç çıkarmak için yeterli olmadığını söyledi. Araştırma, tütün sigaralarının kalp problemleri için önemli bir belirteç olan "arteriyel sertliği" %10 arttırırken, e-sigaralar riski %7 artırdı.

New York'taki Lenox Hill Hastanesi'nde bir akciğer uzmanı olan Dr. Len Horovitz, 2019'da e-sigara kullanımına bağlı yaşamı tehdit eden solunum fonksiyon bozukluğu ile hastaneye kaldırılan 50 eyalette 2.500'den fazla kişiye atıfta bulunuyordu. Bu hastaların 53'ü öldü.

Patricia Folan (Northwell Health, Great Neck, NY'daki Tütün Kontrol Merkezini yönetiyor); "COVID-19 ile ilgili olarak, Çinli araştırmacılar sigara içen ve pnömoni geliştiren bireylerde hastalık şiddetinin artması olasılığının sigara içmeyenlerden birkaç kat daha fazla olduğunu buldular. Tüm tütün ürünlerini terketmek için sağlık uzmanınızdan danışmanlık ve bırakma ilaçları konusunda yardım almak, özellikle pandemi sırasında genel sağlık için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir." Dedi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 29.06.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Çevre aydınlatması, uyku ve ruh sağlığımız.

Yeni bir araştırma; geceleri yüksek yapay ışık seviyesine sahip alanlarda yaşayan ergenlerin, daha düşük gece ışığı seviyesine sahip bölgelerde yaşayan gençlere göre daha az uykuya ve bir ruh hali bozukluğuna sahip olma eğilimind... Devamını okuFiziksel ve zihinsel yaşlanmanız servetinizle bağıntılı mı?

Hanehalkı serveti düşük olan kişilerde kalp hastalığı, diyabet ve depresyon gibi birçok hastalık riski daha yüksektir. 2004 yılında başlayan Londra Üniversitesi'nden Andrew Steptoe ve Paola Zaninotto, 52 yaş ve üstü 5.000'den fazla ... Devamını okuAlzheimer riskinizi %60 azaltmak ister misiniz?

3.000 araştırma katılımcısının verilerini içeren bir çalışmada gösterildi ki; daha sağlıklı yaşam tarzı davranışlarını birleştirmek Alzheimer hastalığı için riski önemli ölçüde düşürüyor. Belirtilen beş sağlıklı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.