Sigara İçenlerde Depresyon Daha Yüksek Görüldü

2138 öğrenciyle yapılan yeni bir araştırma sigara içen öğrencilerde depresyonun %10 seviyesinde daha fazla görüldüğünü kaydetti.

Kudüs'te bulunan 'Hadassah Braun School of Public Health and Community Medicine' üniversitesinden araştırmacı Prof. Hagai Levine, 2138 öğrencinin katıldığı ve 3 aylık periyotlarda 2009 ve 2015'te yapılan iki çalışmanın verilerinin derlendiği çalışmasını PLOS ONE akademik dergisinde yayınladı. Çalışmada öğrenciler yaş, cinsiyet, medeni durum, doğum yeri, ailelerinin eğitim seviyesi gibi sosyoekonomik bilgileri ile kronik hastalıklarını araştırmacılarla paylaştı. Öğrenciler ayrıca alkol ve sigara kullanımlarını, fiziksel aktivite yapma sıklıklarını ve yeme alışkanlıklarını da araştırmacılara sundu.

Katılan 2138 öğrenciye 36 soruluk bir test sunuldu ve ayrıca Beck Depresyon Envanteri (BDI) yöntemini uyguladı. Bu envanter, öğrencilerden 21 sorunun her biri için 0 ile 3 arasında bir değer vermelerini istiyor. Buna göre,

0–13 hiç veya çok düşük depresyon
4–19 düşük depresyon
20–28 orta düzey depresyon
29–63 ciddi depresyon

şeklinde nitelendirildi.

Araştırmacılar, günde en az 1 sigara veya hayatları boyunca en az 100 sigara içmiş kişileri 'sigara içen kişi' olarak tanımladı. Buna göre bir grupta sigara içenlerde depresyon %14 seviyesinde iken sigara içmeyenlerde depresyon %4 seviyesin görüldü. Diğer grupta ise bu fark %19 a %11 olarak gözlendi.

Araştırmacı Prof. Hagai Levine, bu araştırmanın sigaranın depresyona sebep olduğunu söylemek için yeterli olmadığı ancak aradaki ilişkinin sorgulamaya ve başka çalışmalar yapmaya değer olduğunu belirtiyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 13.01.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Koronavirüs Türkiye'de

Türkiye'de ilk koronavirüs vakası tespit edildi. T.C. Sağlık Bakanı Bakan Koca, Türkiye'de tespit edilen ilk hastanın erkek olduğunu, durumunun iyi olduğunu ve karantinaya alındığını açıkladı. Bakan Koca, hastanın yurtdışında ol... Devamını okuÇocukların COVID-19 Corona Virüsüne Yakalanma Olasılıkları Yetişkinlerden Az Mı?

Şimdiye dek, çocukların yeni coronavirus SARS-COV-2 ile enfeksiyona yakalanmaya daha az yatkın olduğu bildirildi. Ama bugünlerde bu görüşe karşı çıkan araştırmacılar var. Çin'de Shenzen Hastalık Kontrol Merkezi ve Peng Cheng labor... Devamını okuGSS Borcu Olanlara Sağlık Hizmeti Devam Edecek

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine olan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlara, devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti verilmesi 2020 yılı sonuna kadar sürecek. Resmi Gazete'nin 8 Ocak 2019 sayısı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.