Sigara ve Meme Kanseri

Yeni bir araştırma, nikotinin, hastalığın akciğerlere yayılmasını teşvik ettiğini öne sürüyor. Araştırmacılar, yaklaşık 1.100 meme kanseri hastasını inceledi. Halihazırda sigara içenlerin ve daha önce sigara içenlerin hiç sigara içmeyenlere göre akciğerlere yayılma oranlarının daha yüksek olduğunu buldular. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda da araştırmacılar, nikotinin yayılmayı teşvik ettiğini gözlemlediler. Ve bu, 30 gün boyunca nikotine maruz kalmasa bile doğruydu. N.C. Winston-Salem'deki Wake Forest School of Medicine ekibine göre, bu, daha önce sigara içen meme kanseri hastaları için devam eden bir risk olduğunu gösteriyor.

Wake Forest'ta kanser biyolojisi profesörü olan baş çalışma yazarı Kounosuke Watabe, "Verilerimiz, nikotine maruz kalmanın akciğerlerde metastatik büyüme için olgun bir ortam yarattığını gösteriyor. Nikotine uzun süreli maruz kalma, akciğerlerde "enflamatuar mikro ortam" yaratır" dedi. Ayrıca, Rhodiola rosea bitkisinde bulunan doğal bir bileşik olan salidrosidin, bunu engelleyebileceğini düşünüyorlar. Salidroside, anti-inflamatuar, anti-kanser ve anti-viral özelliklere sahiptir. Araştırmacılar, farelerde nötrofil sayısını ve akciğer metastazı insidansını önemli ölçüde azalttığını buldular. Hayvan çalışmalarının sonuçları insanlarda farklılık gösterebilir.

Watabe, Wake Forest haber bülteninde "Bu bulgulara dayanarak, meme kanseri hastaları nikotin replasman ürünlerini kullanmayan sigara bırakma programlarını tercih etmelidir" dedi. Ayrıca, bulgularımız, salidrosidin, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, sigaraya bağlı göğüs kanseri akciğer metastazını önlemeye yardımcı olacak ümit verici bir terapötik ilaç olabileceğini gösteriyor.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 26.01.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Eğitim Seviyesi ve COVID Aşı Kararı

Yeni bir araştırma gösteriyor ki; aşı yaptırma kararında en güçlü rolü eğitim seviyesi oynuyor. 6,200'den fazla ABD katılımcısının katıldığı yeni bir ankete göre, en az bir lisans derecesine sahip yetişkinlerin dörtte üçünd... Devamını okuRuh Haliniz Sağlığınızı Etkileyebilir

Öfkenin berbat, kahkahanın iyi hissettirdiğini anlamak için bir bilim adamı olmak gerekmez. Ancak bu duygulardan birinin neden bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, diğerinin ise onu yıprattığını, kalbe zarar verdiğini ve bunama r... Devamını okuAmerikalılar İlkbaharın Sonlarına Kadar COVID Sürü Bağışıklığına Ulaşabilir mi?

Salgınla ilgili iyi haberlere aç mısınız? Bir epidemiyolog, Amerikalıların ilkbaharın sonlarında yeni koronavirüse karşı sürü bağışıklığına ulaşabileceğine inanıyor. Birmingham'daki Alabama Üniversitesi'nde (UA) halk sağlı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.