Sosyal Medyadan Bir Hafta Uzaklaşmak Ruh Sağlığını Artırıyor

Çok fazla sosyal medyanın kişinin zihinsel sağlığı için kötü olabileceği bir sır değil. Şimdi araştırmalar kısa bir ara vermenin bile depresyon ve anksiyete belirtilerini hafifletebileceğini gösteriyor.

Bath Üniversitesi'nde sağlık psikolojisi yardımcı doçenti çalışma yazarı Jeff Lambert; "Çok fazla sosyal medya kullandığınızı düşünüyorsanız ve bu zihinsel sağlığınızı olumsuz etkiliyorsa, ara vermek denemeye değer olabilir ve size en azından kısa vadeli iyileştirmeler sağlayabilir. Bu bulgular insanların zihinsel sağlıklarını nasıl yönettikleri konusunda etkileri olabilir ve insanlara denemeleri için başka bir seçenek sunabilir. Ancak, daha uzun vadeli etkileri ve klinik bağlamda uygun olup olmadığını incelemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var".

Araştırma için, araştırmacılar, her gün sosyal medyayı kullanan 18 ila 72 yaşları arasındaki 154 kişiyi rastgele seçtiler ve bir gruba hafta boyunca tüm sosyal medyayı kullanmayı bırakmaları, diğer gruba da her zamanki gibi kullanmaya devam etmeleri talimatını verdi. Kullanmaya devam edenler haftada ortalama sekiz saatini sosyal medyada geçirdi. Çalışma, sosyal medyayı kullanmaya devam edenlerle karşılaştırıldığında, sosyal medyaya ara verenlerin refah, depresyon ve anksiyetede önemli gelişmeler kaydettiğini buldu. İngiliz araştırmacıların bildirdiğine göre, bir hafta boyunca sosyal medyadan uzak durmak, bazı çalışma katılımcıları için yaklaşık dokuz saatlik boş zaman kazanmak anlamına geliyordu ve bu da refahlarını iyileştirdi.

Pennsylvania Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde klinik eğitim direktörü yardımcısı Melissa Hunt; "Sosyal medyadan uzaklaşmak gerçekten de esenliği iyileştirebilse de, gerçekçi, uygulanabilir ve hatta uzun vadede tavsiye edilebilir olmayabilir. Nihayetinde, hedefimiz bu platformlarla çekimserlik değil, zararı azaltmaya odaklanmalı. Bu platformlar, 30 yaşın altındaki çoğu insan için günlük yaşamın önemli bir parçası haline geldi. Asıl zorluk, insanların platformları dikkatli ve uyumlu bir şekilde kullanmalarına yardımcı olmakta".

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 12.05.2022

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Prostatit Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Prostatit, prostat bezinin ve bazen de etrafındaki alanların iltihaplanmasıdır. Prostatit sadece yüksek oranda tedavi edilebilir olmakla kalmaz, aynı zamanda erkekler arasında oldukça yaygındır. Prostat Kanseri Vakfı'na göre, erkeklerde i... Devamını okuÇikolata, Sebzeler, Meyveler Yaşlandıkça Hafızayı Güçlendirmeye Yardımcı Olabilir

Araştırmacılar, meyvelerde, sebzelerde ve hatta çikolatada bulunan doğal bileşikler olan flavanolleri yeterince almamanın yaşa bağlı hafıza kaybına neden olabileceğini söylüyor. Columbia Üniversitesi Doktorlar ve Cerrahlar Koleji'n... Devamını okuArtrit Saldırdığında Hareket Etmeye Devam Edin

Bir sandalyeden kalktığınızda veya merdiven çıkarken eklemleriniz ağrıyorsa, osteoartritiniz olabilir. Eğer öyleyse, hareket etmeye devam etmek en iyisidir. Dallas'taki UT Güneybatı Tıp Merkezi'nden dahiliye ve romatoloji profesörü ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.