Sosyal Mesafe ve Arkadaşlar

Yeni bir araştırmaya göre, koronavirüs salgını sırasında insanların sosyal mesafe tavsiyelerini takip etmelerini ailesi ve arkadaşları etkileyebilir. İngiliz araştırmacılar, 114 ülkede 6.600'den fazla kişiden gelen bilgileri analiz etti. Analiz, yakın sosyal çevrelerinin uzaklaşma kurallarına bağlı olduğunu düşünenlerin aynı şeyi yapma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

British Journal of Psychology'de 21 Ocak'ta yayınlanan bulgulara göre, bu etki, insanların kişisel olarak mesafenin doğru bir şey olduğunu düşünmesine ağır bastı. Araştırmacılara göre bulgular, paylaşılan değerleri vurgulamanın ve aile ve arkadaşların etkisini kullanmanın daha fazla insanın COVID-19 güvenlik önlemlerini takip etmesini sağlayabileceğini gösteriyor.

Nottingham Üniversitesi, School of Psychology'de araştırma görevlisi olan baş yazar Bahar Tunçgenç şunları söyledi; "İnsanların savunmasız hissettiklerinde veya kişisel olarak ikna olduklarında, kurallara kolayca uymadıklarını gördük. Bunun yerine, bu belirsiz ve tehdit edici ortam, sosyal etkinin önemli rolünü vurguladı. Yönergelerin en gayretli takipçileri sevdikleri de kurallara uyanlar. Ülkelerine özellikle bağlı olan kişilerin de kurallara daha çok bağlı kaldıklarını gördük. Ülke bu şekilde bir aile gibiydi. Ailenize ve arkadaşlarınıza COVID-19 güvenlik kurallarına uyduğunuzu bildirmek için sosyal medyayı kullanmak onları da aynı şeyi yapmaya teşvik edebilir. Ayrıca, güvenilir kişilerden gelen halk sağlığı mesajları, sevdiklerinizin ve toplumun yararına şeyler yapmak gibi kolektif değerleri vurgulayabilir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 23.01.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Eğitim Seviyesi ve COVID Aşı Kararı

Yeni bir araştırma gösteriyor ki; aşı yaptırma kararında en güçlü rolü eğitim seviyesi oynuyor. 6,200'den fazla ABD katılımcısının katıldığı yeni bir ankete göre, en az bir lisans derecesine sahip yetişkinlerin dörtte üçünd... Devamını okuRuh Haliniz Sağlığınızı Etkileyebilir

Öfkenin berbat, kahkahanın iyi hissettirdiğini anlamak için bir bilim adamı olmak gerekmez. Ancak bu duygulardan birinin neden bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, diğerinin ise onu yıprattığını, kalbe zarar verdiğini ve bunama r... Devamını okuAmerikalılar İlkbaharın Sonlarına Kadar COVID Sürü Bağışıklığına Ulaşabilir mi?

Salgınla ilgili iyi haberlere aç mısınız? Bir epidemiyolog, Amerikalıların ilkbaharın sonlarında yeni koronavirüse karşı sürü bağışıklığına ulaşabileceğine inanıyor. Birmingham'daki Alabama Üniversitesi'nde (UA) halk sağlı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.