Statin Kullanıcıları ve Şiddetli COVID-19

Kolesterol düşürücü statinler COVID-19'dan ölme riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir mi? Yüksek tansiyon veya kalp hastalığı öyküsü olan hastalar için cevap evet gibi görünüyor.

2020 yılının Ocak ve Eylül ayları arasında 104 ABD hastanesinde yaklaşık 10.500 hastayı içeren yeni bir çalışmanın sonucu bu. Hepsi ciddi bir COVID-19 enfeksiyonu ile kabul edilmişti. Hastaneye yatmadan önce, %42'si yüksek kolesterolü dizginlemek için statin alıyordu, %7'si tek başına statin alıyor ve %35'i hem statin hem de tansiyon ilaçları alıyordu. COVID-19 nedeniyle hastaneye yatmadan önce statin ilaçları alan hastaların, yaş, cinsiyet, diğer tıbbi problemler ve diğer faktörlere göre ayarlama yaptıktan sonra bile, o hastaneye yatış sırasında ölme riskinin %41 daha düşük olduğunu görüldü. Ekip, Amerikan Kalp Derneği tarafından toplanan verileri analiz ettikten sonra, statin kullanımının benzer şekilde COVID-19 enfeksiyonunun bir sonucu olarak "ciddi bir sonuç" geliştirme riskinin %25 daha düşük olmasıyla bağlantılı olduğu sonucuna vardı.

California Üniversitesi, San Diego'daki kardiyovasküler yoğun bakım ünitesi direktörü Dr. Lori Daniels, statinlerin reçete edildikleri altta yatan kalp rahatsızlıklarını stabilize ederek, hastaların COVID-19'dan kurtulma olasılığını artırarak bu etkiye sahip olabileceğini söyledi. Yine de Daniels, sağlıklı hastalar için deneme sonuçlarının "istatistiksel olarak anlamlı olmadığı" konusunda uyardı. Ve "mevcut çalışma, halihazırda statin kullanmayan kişilere statin vermenin yararlı olup olmayacağını bize söyleyemez" diye vurguladı.

Ahmanson-UCLA Kardiyomiyopati Merkezi direktörü Dr. Gregg Fonarow, COVID ile mücadele eden kalp hastalarını içeren diğer denemelerin bu ilaçlarla ilgili "fayda veya zarar bulmadığına" dikkat çekti. Yine de Fonarow, ek denemelerin halihazırda devam ettiğini kaydetti. Ve "mevcut kılavuzlar bu tedavilerin devam etmesini tavsiye ediyor" dedi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 21.07.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Wuhan, Pandeminin Başladığı Yerde Delta Varyantı İçin Tüm Sakinleri Test Ediyor

Çinli yetkililer Salı günü, şehirde yerel olarak bulaşan üç vakanın bildirilmesinin ardından, Wuhan şehrinin 11 milyon sakininin tamamının COVID-19 için test edileceğini söyledi. Reuters, CBS'ye göre, Wuhan yetkilisi Li Qiang bir ... Devamını okuABD'de Yeni Veriler COVID Aşılarının Gücünü Gösteriyor

COVID-19 aşılarının etkinliği, tam olarak aşılanmış Amerikalıların %99,99'undan fazlasının hastaneye kaldırılma veya ölümle sonuçlanan yeni bir enfeksiyon geçirmediğini gösteren yeni hükümet verilerinde doğrulanıyor. CNN'i... Devamını okuKonu Göz Koruması Olduğunda Tüm Güneş Gözlükleri Eşit Değildir

Güneş gözlükleri genellikle bir moda ögesi olarak kabul edilir, ancak bir uzman, seçtiğiniz stilin gözlerinizi güneşin zararlı ışınlarından en iyi şekilde koruyan gözlük seçmekten daha az önemli olduğunu söylüyor. Amerikan O... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.