Talk ve asbest bir arada mı?

Yakın zamanda yapılan bir çalışma; göz farı, fondöten, allık, yüz ve vücut tozları dahil 21 toz kozmetik örneğini test etti, analiz edilen talk bazlı kozmetik ürünlerin yaklaşık %15'i asbest içeriyordu. Testleri yaptıran ve analizi yapan yaptıran Çevresel Çalışma Grubu (EWG) kar amacı gütmeyen bir kuruluş.

Analizi yapan Greensboro, N.C. merkezli Bilimsel Analitik Enstitüsü başkanı Sean Fitzgerald, "FDA'nın kişisel bakım ürünlerinde kullanılan talk için titiz bir tarama yöntemi geliştirmesi kritik önem taşıyor" dedi. "Laboratuvarımız, çocuklara pazarlanan kozmetikler de dahil olmak üzere talk ile yapılan ürünlerde defalarca asbest buldu. Kişisel bakım ürünlerini asbest varlığı açısından test etmek için kesin bir yöntem var, ancak kozmetik endüstrisinin bunu kullanması zorunlu kılınmamış."

Talk genellikle kozmetikte dolgu maddesi olarak veya dokuyu iyileştirmek veya nemi emmek için kullanılır. Hem kozmetik hem de endüstriyel kullanım için çıkarılan aynı kayalarda talk ve asbest bulunabilir. Federal hükümet kozmetiklerin asbest için test edilmesini istemiyor, bunun yerine şirketleri, asbest kontaminasyonunu önlemek için talk madenlerini dikkatli seçmeye teşvik ediyor. EWG'de kıdemli bir bilim insanı olan Tasha Stoiber, açıklamada, "Talktaki en küçük miktarda asbestin teneffüs edilmesi, maruz kaldıktan yıllar sonra mezotelyoma, akciğer ve yumurtalık kanserine neden olabilir" dedi.

Mayıs ayında Johnson & Johnson, talk bazlı bebek pudrasının Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki satışına son vereceğini duyurdu. Çalışmada, ürünün kansere neden olduğu iddiasıyla binlerce kişinin şirket aleyhine dava açtığı belirtildi. Mart 2019'da Kongre Üyesi Debbie Dingell (D-Mich.), Asbest içerebilen ve çocuklara pazarlanan kozmetikler için uyarı etiketleri gerektiren bir yasa çıkardı. EWG, Kongre'yi talk bazlı kişisel bakım ürünlerinin sıkı testlerini zorunlu kılan bir yasayı geçirmeye çağırdı.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 02.12.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Üniversite Kampüslerinde COVID için 3 Adım

Yeni bir araştırmaya göre maske kullanımı, sosyal mesafe ve rutin testlerin bir kombinasyonu ABD üniversite kampüslerindeki neredeyse tüm COVID-19 enfeksiyonlarını ortadan kaldıracak. Araştırmacılar, orta büyüklükteki bir üniversite... Devamını okuİklim Değişikliği Çocuklarda Kötü Beslenmeye Neden Oluyor

Araştırmacılar, iklim değişikliğinin neden olduğu yükselen sıcaklıkların, dünyanın birçok yerinde küçük çocuklar arasında düşük beslenme kalitesi ve yetersiz beslenme oranlarına olumsuz katkıda bulunduğunu söylüyor. Vermont... Devamını okuABD'ye Uçan Kişiler İçin Negatif COVID-19 Testi Gerekecek

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin Salı günü yaptığı açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri'ne uçan insanların 26 Ocak'tan itibaren negatif bir COVID-19 test sonucunun kanıtını göstermeleri gerekecek. Hava yolcuları... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.