Ton Balığındaki Civa Seviyeleri 1971'den Bu Yana Değişmedi

Toksik metalin emisyonunu azaltma çabalarına rağmen, 1971 ile 2022 yılları arasında Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanuslarında yakalanan yaklaşık 3.000 ton balığı örneğinin analizi, bu elli yıl boyunca ton balığındaki cıva seviyelerinin değişmediğini bildirdi.

Araştırmacılar, aynı elli yıllık dönemde havadaki cıva kirliliğinin küresel olarak azaldığını, çevre politikalarının kömür yakma ve madencilik gibi insan faaliyetlerinden kaynaklanan cıva kirliliğinin azaltılmasına yardımcı olduğunu söyledi. Ton balığındaki değişmeyen cıva seviyeleri, okyanus suyunun daha derin bölgelerinden yükselen “eski” cıvanın tropik orkinosun yüzdüğü ve beslendiği daha sığ derinliklere karışmasından kaynaklanıyor olabilir. Metilcıvan sinir sistemini etkileyen toksik bir kimyasal ve ton balığı kirliliğindeki birincil cıva biçimi. Anne karnındaki bebekler ve küçük çocuklar zarar görme riski en yüksek olan gruptur.

Araştırmacılar tarafından kullanılan matematiksel modeller, ton balığındaki cıva seviyelerini düşürebilecek giderek daha kısıtlayıcı üç çevre politikasını test etti. Modeller, en kısıtlayıcı önlemlerin bile okyanustaki cıva seviyelerini etkilemesinin 10 ila 25 yıl alacağını ve ton balığındaki seviyelerdeki düşüşlerin bunu onlarca yıl sonra takip edeceğini öngörüyor. Araştırmacılar bulgularının, cıva emisyonlarıyla daha agresif bir şekilde mücadele etmek ve deniz yaşamındaki cıva seviyelerini izlemeye devam etmek için dünya çapında bir çabaya ihtiyaç duyulduğuna işaret ettiğini savunuyorlar.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 22.02.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Beyninizi Zorlayan İş, Yaşlandıkça Zinde Kalmanıza Yardımcı Olur

Yeni bir çalışma, zihninizi zorlayan işlerin beyninizin daha sağlıklı bir şekilde yaşlanmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Norveç Oslo Üniversitesi Hastanesi'nden araştırmacı Dr. Trine Holt Edwin: "yaşamın farklı a�... Devamını okuABD Tüberküloz Vakaları Son On Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri'nde tüberküloz vakaları artıyor ve 2023'te bildirilen enfeksiyonların sayısı son on yılda görülen en yüksek sayı olacak. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin yaptığı araştırmaya göre kırk ... Devamını okuDikkatli Okuma Nedir ve Beyninize Yardımcı Olabilir mi?

Hiç kendinizi bir kitaba kaptırıp şu anda içinde bulunduğunuz zaman ve mekan algısını tamamen kaybettiğiniz oldu mu? Houston Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Samantha Henry, bu deneyimin zihinsel sağlık açısından gerçek faydalar sa�... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.