Ultra İşlenmiş Gıdalar Sağlığınıza 30'dan Fazla Farklı Şekilde Zarar Veriyor

Yeni bir inceleme, aşırı işlenmiş gıdaların, onları çok sık tüketen insanlar arasında düzinelerce korkunç sağlık sorununa neden olabileceği konusunda uyarıyor. Araştırmacılar aşırı işlenmiş gıdalardan zengin beslenmeyi 32 ayrı hastalık riskinin artmasıyla ilişkilendirdi. Bu gıdalar özellikle erken ölüm, kalp hastalığı, kanser, zihinsel sağlık bozuklukları, aşırı kilo ve obezite ve tip 2 diyabet riskiyle güçlü bir şekilde bağlantılı. Aşırı işlenmiş gıdalar kalp kaynaklı ölüm riskinde %50, anksiyete ve yaygın zihinsel bozukluk riskinde %48-53 ve tip 2 diyabet riskinde %12 artış ile ilişkili. Sonuçlar, insanların bu yiyeceklerden ne kadar çok yerse, genel sağlık risklerinin de o kadar yüksek olduğunu gösterdi. Araştırmacılar arka plan notlarında ne yazık ki, aşırı işlenmiş gıdaların artık bazı yüksek gelirli ülkelerde toplam günlük enerji alımının %58'ini oluşturduğunu ve düşük ve orta gelirli ülkelerde hızla çoğaldığını belirtti. Ultra işlenmiş gıdalar arasında paketlenmiş atıştırmalıklar, şekerli içecekler, hazır erişteler, tatlı tahıllar ve tüketime hazır yemekler yer alır. Ürünler, onları lezzetli ve rafta dayanıklı hale getirmek için birçok endüstriyel süreçten geçiyor ve emülgatörler, renklendirici maddeler ve kimyasal tatlar gibi katkı maddeleri içeriyor.

Deaken Üniversitesi'nden araştırma görevlisi Melissa Lane ve arkadaşları yaklaşık 10 milyon katılımcıyı içeren, son üç yıl içinde yayınlanan 14 inceleme makalesinden elde edilen birleştirilmiş verileri inceledi. Veriler ürünlerin besin eksikliği ve ağır kalori yüküyle birlikte, gıdalarda kullanılan bazı katkı maddelerinin (şekersiz tatlandırıcılar, emülgatörler, renklendiriciler ve nitratlar veya nitritler) kötü sağlık sonuçlarıyla bağlantılı olduğunu gösterdi. Gıdanın yoğun endüstriyel işlenmesinin aynı zamanda kronik inflamasyona katkıda bulunan zararlı maddeler üretebileceğini ve hatta ambalaj malzemelerinin bile kirletici maddeler içerebileceğini eklediler. Araştırmacılar, aslında üreticilerin, "göz alıcı tasarımlar ve sağlıkla ilgili iddialarla görsel olarak büyüleyici ambalajlar içeren" ve "aşırı tüketimi teşvik eden" pazarlama stratejilerini kullanarak ürünlerini piyasaya sürdüklerini söyledi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 01.03.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Beyninizi Zorlayan İş, Yaşlandıkça Zinde Kalmanıza Yardımcı Olur

Yeni bir çalışma, zihninizi zorlayan işlerin beyninizin daha sağlıklı bir şekilde yaşlanmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Norveç Oslo Üniversitesi Hastanesi'nden araştırmacı Dr. Trine Holt Edwin: "yaşamın farklı a�... Devamını okuABD Tüberküloz Vakaları Son On Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri'nde tüberküloz vakaları artıyor ve 2023'te bildirilen enfeksiyonların sayısı son on yılda görülen en yüksek sayı olacak. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin yaptığı araştırmaya göre kırk ... Devamını okuDikkatli Okuma Nedir ve Beyninize Yardımcı Olabilir mi?

Hiç kendinizi bir kitaba kaptırıp şu anda içinde bulunduğunuz zaman ve mekan algısını tamamen kaybettiğiniz oldu mu? Houston Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Samantha Henry, bu deneyimin zihinsel sağlık açısından gerçek faydalar sa�... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.