Uyku Apnesinden Kurtulmak mı İstiyorsun? Kanepeden Kalk

Çalışıyorken ekran başında geçirdiğiniz süreyi sınırlamak ve harekete geçmek için başka bir neden: Yeni bir araştırmaya göre aktivite seviyenizi artırmak uyku apnesi riskinizi azaltabilir. Çalışmadaki en aktif kişilerle karşılaştırıldığında, günde dört saatten fazla oturup TV izleyenlerde obstrüktif uyku apnesi (OUA) riski %78, hareketsiz işlerde çalışanlar ise %49 daha yüksek risk taşıyor.

Çalışma, uyku apnesi tanısı olmayan 138.000'den fazla ABD'li kadın ve erkeği içeriyordu. 10 ila 18 yıl boyunca takip edildiler. Obezite, yaş, sigara ve alkol kullanımı gibi risk faktörlerini hesaba kattıktan sonra araştırmacılar, aktivite seviyeleri haftada üç saat koşmaya eşdeğer olan kişilerin uyku apnesi riskinin aktivite seviyeleri haftada iki saat ortalama bir hızda yürüyüşe eşdeğer olanlardan %54 daha düşük olduğunu buldular.

Avrupa Solunum Derneği başkanı Anita Simonds; "Fiziksel aktivitede küçük bir artışın veya hareketsiz geçirilen saatlerin azaltılmasının bile potansiyel faydalar sağlayabilmesi cesaret verici. Bu nedenle birinci basamak ve solunum kliniklerinde hastalarımıza ve ailelerine iletmek önemli bir mesaj."

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 23.07.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Pandemi Sırasında Kuşlar

Yeni araştırmalara göre COVID-19 kısıtlamalar sizi iç mekanlara zorlarken kuşları Kuzey Amerika'ya geri getirdi. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da kuş gözlemcileri, geçen yıl pandemi kısıtlamalarının başlamasından bu yana ka... Devamını okuBir Bilgisayar Programı Meme Kanserinin Saptanmasına Yardımcı Olabilir mi?

Yeni bir araştırma, bir yapay zeka aracının radyologların ultrason görüntülerinde meme kanserini tespit etmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. New York'taki NYU Grossman Tıp Okulu'nda radyoloji yardımcı doçenti Krzysztof Ge... Devamını okuCDC, Milyonlarca Amerikalı İçin Destek Aşılarını Onayladı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Perşembe günü milyonlarca yaşlı ve yüksek riskli Amerikalı için Pfizer'in koronavirüs aşısının destekleyici dozlarını önerdi ve savunmasızları virüslerden korumaya yönelik ulusal çabada... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.