Vertigo ve D vitamini

Yeni bir araştırmaya göre, D vitamini ve kalsiyum almak, vertigo'yu azaltabilir. Çalışma, sıklıkla kafa pozisyonunuzu değiştirmekle tetiklenen ani bir dönme hissi olan iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo üzerine odaklanmıştır.

Dr. Ji-Soo Kim (Seoul National University College of Medicine) ve ekibi çalışmalarında vertigo'su olan 900'den fazla kişiyi araştırmaya dahil etti. Katılımcılar iki gruba ayrıldı. İlk grupta, düşük D vitamini seviyesine sahip olanlara D vitamini ve kalsiyum içeren takviyeler verilirken, normal D vitamini seviyesine sahip olanlara takviye verilmedi. İkinci gruba D vitamini seviyelerinden bağımsız olarak takviye verilmedi.

Takviyeleri alan kişilerde, takviye almayanlara kıyasla vertigo oranlarında %24'lük bir azalma görüldü. En büyük fayda, başlangıçta daha fazla D vitamini eksikliği olanlarda görüldü. Araştırmacılar, D vitamini seviyeleri 10 ng / mL'den düşük olan kişilerde vertigo nüksünde %45'lik bir azalma görürken, 10 ila 20 ng / mL D vitamini düzeyleri olanlarda sadece %14'lük bir azalma görüldü.

Dr. Anthony Geraci (neuromuscular medicine for Northwell Health in Great Neck, N.Y.) diyetinize daha fazla D vitamini ve kalsiyum almak için zaten iyi nedenler olduğunu belirtti. D vitamini ve kalsiyum desteğinin yararlı etkilerinin daha önce kardiyovasküler sağlığı, kemik sağlığını ve yaşlılarda düşme nedeniyle kırıklarda azalmayı iyileştirdiği gösterilmiştir. Dr. Sami Saba'ya göre (Great Neck, New York'taki Lenox Hill Hastanesi'nde nörolog) kulak kristalleri veya otokonya kısmen kalsiyum karbonattan yapılmıştır ve D vitamini kalsiyum metabolizması için gereklidir, bu nedenle tedavinin mekanizması mantıklıdır.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 07.08.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Bebek için anne ile cilt teması

Birleşik Krallık'ta yapılan yeni bir araştırmaya göre, bebekler ebeveynleri tarafından cilt teması olacak şekilde tutulduklarında, ağrıyı daha az hissedebilirler. Bu cilt teması, ağrıya yanıt olarak daha yüksek düzeydeki beyin işl... Devamını okuAsemptomatik hastalarda COVID viral yükü

Yeni bir çalışma, COVID-19'u olan ancak semptomu olmayan kişilerin burun ve boğazlarında semptomlularla aynı miktarda virüs bulunduğunu ve hastalığın yayılmasında önemli bir rol oynayabileceğini ortaya koyuyor. Araştırmacılar, ... Devamını okuKalp krizinden kurtulanlarda ikinci krizler düşüyor

Yeni bir araştırmaya göre, ABD'de kalp krizinden kurtulanların, bir yıl içinde başka bir kalp krizi geçirme sayıları azalıyor. 21 Eylül'de Circulation dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, kalp krizi geçirenlerde bir yıl içinde t... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.