Yaşlılar, FDA'nın Sizi Güvende Tutacak İlaç İpuçları Var

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), son yıllarınıza girerken ilaç, bitkisel ilaç ve takviyeleri alırken özellikle dikkatli olmanız gerektiğini söylüyor. Daha fazla reçeteli ve reçetesiz ilaç kullanımı nedeniyle zararlı yan etkiler ve ilaç etkileşimleri riski artar. Ayrıca yaşlanmayla ilişkili fiziksel değişiklikler vücudunuzun ilaçları kullanma biçimini ve hatta farklı ilaçların vücudunuzda nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örneğin karaciğer ve böbrekler gençlerde olduğu kadar iyi çalışmayabilir, bu da ilacın parçalanıp vücuttan ayrılma şeklini etkileyebilir.

FDA'dan tavsiyeler;

İlacı reçete edildiği gibi alın. Doktorunuza danışmadan dozları atlamayın veya reçeteli bir ilacı almayı bırakmayın. İlacın reçete edildiği gibi alınmaması, hastalığın daha da kötüleşmesine, hatta hastaneye kaldırılma ve ölüme yol açabilir. Örmeğin antibiyotikler semptomlar ortadan kalksa bile reçete edilen süre boyunca alınmalıdır, tedavi tamamlanmadan ilacı bırakmak, enfeksiyonun daha güçlü, ilaca daha dirençli bir biçimde geri dönmesi riskini taşır. Doktorlar, olası yan etkileri ve ilaç etkileşimlerini dikkate alarak kişinin ilaçlarını planlar. Başka birinin reçetesini almak beklenmedik yan etkilere veya tehlikeli reaksiyonlara neden olabilir.

İlaçları uygun şekilde saklayın. İlaçları aşırı sıcağa veya soğuğa maruz bırakmaktan kaçının. Örneğin yazın veya kışın ilaçlarınızı arabada bırakmayın. Ayrıca ilaçları şekere benzediği için almak isteyebilecek çocuklardan uzak ve yüksek bir yerde saklayın.

İlaçların son kullanma tarihini mutlaka kontrol edin ve son kullanma tarihi geçmiş ilaçları derhal atın. Son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar etkili bir şekilde çalışmayabilir veya zarar verebilir.

Potansiyel ilaç etkileşimlerine ve yan etkilere dikkat edin. Bu etkileşimler reçeteli ilaçlarla sınırlı değildir. Reçetesiz satılan ilaçlar, bitkisel ilaçlar ve takviyeler de ilaç etkileşimine neden olabilir. Yaygın yiyecek ve içecekler bile ilaçlarla ciddi etkileşimlere neden olabilir. Örneğin greyfurt suyu bazı ilaçların etki mekanizmasını etkileyebilir. Bazı ilaçlar aynı zamanda hafıza güçlüğü, baş dönmesi ve uykululuk gibi diğer sağlık sorunlarını taklit eden yan etkilere de neden olabilir. Bu tür yan etkileri doktorunuza bildirmelisiniz.

İlaç listesi tutun. Aldığınız tüm ilaçları yazmak, dozları takip etmenize ve olası ilaç etkileşimlerini tespit etmenize yardımcı olabilir. Liste, reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve takviyeler de dahil olmak üzere aldığınız her şeyin adını içermelidir. Reçeteli ilaçlar için, bunu kimin ve neden reçete ettiğini not edin. Liste, fizyoterapistler ve diş hekimleri de dahil olmak üzere tüm sağlık hizmeti sağlayıcılarına gösterilmelidir. İdeal olarak, bir kopyasını evde, diğerini ise her zaman yanınızda bulundurmalısınız.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 20.02.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Beyninizi Zorlayan İş, Yaşlandıkça Zinde Kalmanıza Yardımcı Olur

Yeni bir çalışma, zihninizi zorlayan işlerin beyninizin daha sağlıklı bir şekilde yaşlanmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Norveç Oslo Üniversitesi Hastanesi'nden araştırmacı Dr. Trine Holt Edwin: "yaşamın farklı a�... Devamını okuABD Tüberküloz Vakaları Son On Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri'nde tüberküloz vakaları artıyor ve 2023'te bildirilen enfeksiyonların sayısı son on yılda görülen en yüksek sayı olacak. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin yaptığı araştırmaya göre kırk ... Devamını okuDikkatli Okuma Nedir ve Beyninize Yardımcı Olabilir mi?

Hiç kendinizi bir kitaba kaptırıp şu anda içinde bulunduğunuz zaman ve mekan algısını tamamen kaybettiğiniz oldu mu? Houston Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Samantha Henry, bu deneyimin zihinsel sağlık açısından gerçek faydalar sa�... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.