Metoksipsoralen ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - D - DERMATOLOJİKLER
D05 ANTİPSÖRİATİKLER
D05B SİSTEMİK ANTİPSÖRİATİKLER
D05BA Sistemik psöralen
D05BA metoksipsoralen

Kısıtlamalar

UH-P
Ayaktan tedavide uzman hekimlerce veya uzman hekim raporuna bağlı olarak tüm hekimlerce, yatarak tedavide tüm hekimlerce reçete edilebilir.

Metoksipsoralen etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Psoriasis ve vitiligo'da pigmentasyon ajanı. UV ışını uygulanmadan önce kullanılır. Doz bireysel.
Gebelik kategorisi C.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, fotosensitivite görülen hastalıklar (Lupuseritematozus UV-A ışınına bağlı dermatozlar, porfiri, albinizm), katarakt, melanom ve skuamoz hücreli karsinom, ağır hepatik ve renal yetmezlik. 12 yaş altında güvenilirliği ile bilgi yok.
Etkileşim;Sitotoksik preparatlar, fenotiazin, tetrasiklin ve tiazidler gibi fotosensitif preparatlar.
Yan etkiler; kaşıntı, eritem, bulantı, kusma, sersemlik, baş ağrısı, uykusuzluk, depresyon...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.