Vankomisin hcl ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)
J01 SİSTEMİK ANTİBAKTERİYELLER
J01X DİĞER ANTİBAKTERİYELLER
J01XA Glikopeptid antibakteriyeller
J01XA01 vankomisin hcl

Kısıtlamalar

SGK SUT EK-4/G Sadece yatan hastalarda kullanılması halinde bedelleri ödenir.

EHU**: Bu antibiyotikler, enfeksiyon hastalıkları uzmanının (EHU) yazabileceği, EHU’nın olmadığı yerlerde iç hastalıkları uzmanının veya göğüs hastalıkları uzmanının; çocuk hastalarda, çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanının olmadığı yerlerde çocuk hastalıkları uzmanının yazabileceği antibiyotikler.

Vankomisin hcl etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Hücre duvarı sentezi inhibitörü antibiyotik. Yetişkin 2gr/gün 6 veya 12 saatlik dozlara bölünerek 10 mg/dakika IV. Çocuk 6 saatte bir 10mg/kg (IV 1 saat). Yenidoğanda 12 saatte bir 10mg/kg.
Gebelik kategorisi C. Anne sütüne geçer.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık.
Etkileşim; anestetik ajanlarla birlikte eritem-anaflaksi.Nörotoksik ve nefrotoksik ilaçlarla (amfoterisin B, aminoglikozid, basitrasin, polimiksin B, kolistin, sisplatin gibi) dikkatli olunmalı.
Yan etkiler; allerjik reaksiyonlar (ürtiker-anaflaksi), BUN kreatinin yükselmesi, interstisyel nefrit, böbrek yetmezliği, psödomembranöz kolit, ototoksisite, vertigo, tinnitus, nötropeni, trombositopeni, ateş bulantı, flebitis...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !


Vankomisin hcl etkin maddesini içeren ilaçlar


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.