Zalsitabin ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)
J05 SİSTEMİK ANTİVİRALLER
J05A DİREKT ETKİLİ ANTİVİRALLER
J05AF Nükleozid ve nükleotid revers transkriptaz inhibitörleri
J05AF03 zalsitabin

Kısıtlamalar

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlarınca düzenlenecek sağlık raporuna istinaden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlarınca, bunların bulunmadığı yerlerde reçetenin açıklama bölümünde bu durumun belirtilmesi koşuluyla iç hastalıkları ve çocuk hastalıkları uzman hekimlerince reçetelenir.

Zalsitabin etkin maddesi hakkında kısa bilgi

HIV'de nükleozid ve nükleotid revers transkriptaz inhibitörü antiviral. 3 x 375-750mg.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık.
Etkileşim; didanozin, periferik nöropati yapabilecek diğer ilaçlar (nükleozid analoğu antiretroviraller, kloramfenikol, sisplatin, dapson, disülfiram, etionamid, glutetimid, hidralazin, altın, iyodokinol, izoniazid, metronidazol, nirofurantoin, fenitoin, ribavirin, vinkristin), amfoterisin, foskarnet, aminoglikozid, pentamidin, probenesid, simetidin, antiasitler, metoklopramid, doksorubusin, trimetoprim.
Yan etkiler; periferik nöropati, asteni, halsizlik, ödem, aritmi, kalp yetmezliği, hipertansiyon, taşikardi, koordinasyon bozukluğu, baş dönmesi, senkop, artralji, miyalji, karaciğer enzimlerinde yükselme, allerjik reaksiyonlar...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !


Zalsitabin etkin maddesini içeren ilaçlar


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.