Fenobarbital ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - N - SİNİR SİSTEMİ
N03 ANTİEPİLEPTİKLER
N03A ANTİEPİLEPTİKLER
N03AA Barbitüratlar ve türevleri
N03AA02 fenobarbital

Kısıtlamalar

Yeşil reçete gerekli.

Fenobarbital etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Sedatif, hipnotik ve antikonvülsan. Yetişkinde 1-3 mg/kg (max tek defalık 0.4gr. günlük 0.8gr.), çocuklarda 3-4 mg/kg.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, alkol, uyku ilacı ve ağrı kesici intoksikasyonları, stimülan ya da trankilizan psikofarmasötik intoksikasyonlar. Akut hepatik porfiri, ağır böbrek ya da karaciğer fonksiyon bozuklukları ve ağır miyokard hasarlarında çok dikkatli bir risk/yarar değerlendirmesi yapılmalı.
Etkileşim; SSS depresanları, alkol, oral antikoagülanlar, griseofulvin, oral kontraseptifler, valproik asit, metotreksat, glukokortikoidler. Yan Etkiler; sedasyon, bitkinlik, baş dönmesi, baş ağrısı, koordinasyon bozukluğu (ataksi), zihin bulanıklığı, irritabilite, bulantı, kusma, epigastrik ağrı, allerjik reaksiyonlar, karaciğer, böbrek, kemik iliği bozuklukları, dolaşım bozuklukları, megaloblastik anemi, bağımlılık ...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !


Fenobarbital etkin maddesini içeren ilaçlar


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.