Imipramin hidroklorür ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - N - SİNİR SİSTEMİ
N06 PSİKOANALEPTİKLER
N06A ANTİDEPRESANLAR
N06AA Non-selektif monoamin reuptake inhibitörleri
N06AA02 imipramin hidroklorür

Kısıtlamalar

EHU**: Bu antibiyotikler, enfeksiyon hastalıkları uzmanının (EHU) yazabileceği, EHU’nın olmadığı yerlerde iç hastalıkları uzmanının veya göğüs hastalıkları uzmanının; çocuk hastalarda, çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanının olmadığı yerlerde çocuk hastalıkları uzmanının yazabileceği antibiyotikler.

Imipramin hidroklorür etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Trisiklik antidepresan. Yetişkinde düşük dozlarla tedaviye başlayıp max 300mg/gün (bölünerek). 6 yaş ve daha büyük çocuklarda enürezisde 10mg/gün başlayıp max 2,5mg/kg.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, MAO inhibitörüyle birlikte kullanımı, yakın zamanda geçirilmiş miyokard enfarktüsü.
Etkileşim; MAO inhibitörleri, Selektif serotonin geri-alım inhibitörleri, alkol ve merkezi sinir sisteminde depresyon yapan ilaçlar, nöroleptikler, tiyoridazin, adrenerjik nöron blokerleri, antikoagülanlar, antikolinerjikler, sempatomimetikler, simetidin, metilfenidat, estrojenler.
Yan etkiler; uyuşukluk, yorgunluk, huzursuzluk, konfüzyon, delirium, hallüsinasyonlar, uyku bozuklukları, hipomani, mani, tremor, sersemlik, baş ağrısı, paresteziler, ağız kuruması, terleme, kabızlık, bulanık görme, sıcak basmaları, taşikardi, postüral hipotansiyon, bulantı, kusma, iştahsızlık, kilo artışı, aşırı duyarlık...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.