Albendazol ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - P - PARAZİT İLAÇLARI BÖCEK İLAÇLARI VE KOVUCULAR
P02 ANTİHELMİNTİKLER
P02C ANTİNEMATODAL İLAÇLAR
P02CA Benzimidazol türevleri
P02CA03 albendazol

Kısıtlamalar

Albendazol; 400 Mg lık formlarının büyük ambalajları yalnızca “Kisthidatik ve
nösistisarkosis hastalığı” endikasyonlarında ödenir.

Albendazol etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Albendazol, benzimidazol sınıfından geniş spektrumlu bir antihelmintiktir. 60 kg üzerinde günde 2 defa 400mg, 60 gr altında 15mg/kg ikiye bölerek. Norosistiserkozda 8-30 gün. Kist hidatikte 28 gün ilaç-14 gün ara, 3 kez tekrarlanır. Diğer parazitlerde (2 yaş altında aşağıdaki dozların yarısı) ; Ascariasis, Enterobiasis (Oxyuriasis), Kancalı kurt hastalığı, Necator, Ancylostoma, Trichuriasis, Trichostrongyliasisde tek doz 400mg. 3 hafta sonra tekrar. Taeniasis (T.saginata, T.solium, H.nana) ve Strongyloidiasis de 3 gün tek doz 400mg. 3 hafta sonra tekrar. Capillariasis 2x200mg 10 gün. Trichinosis 2x400mg. 15 gün. Chlonorchiasis 400mg 7 gün. Giardiasis 400mg 3 gün.
Gebelik kategorisi C.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık.
Etkileşim; deksametazon, prazikuvantel, simetidin, teofilin, metimazol.
Yan etkiler; karaciğer fonksiyon testlerinde bozulma, karın ağrısı, bulantı, kusma, baş ağrısı, vertigo, kafa içi basınç artmasıi meningismus, alopesi, ateş, lökopeni, granulositopeni, pansitopeni, agranulositoz ve trombositopeni, deri döküntüsü, ürtiker, alerjik reaksiyonlar, akut böbrek yetmezliği.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.