Baş Ağrınız: Ne Anlama Gelebilir ve Bu Konuda Ne Yapılabilir?

Başınızda ağrı, baskı ve zonklama olduğunda en kötüsünü düşünebilirsiniz: Beyin tümörü mü?

Penn State Health Medical Group'un tıbbi direktörü Dr. John Messmer, baş ağrısının kendi başına bir tümörün ortak bir belirtisi olmadığını, çünkü beynin kendisi ağrıyı hissetmediğini söyledi. Bir tümör omurilik sıvısının birikmesine neden oluyorsa baş ağrısı gelişebilir. Migreniniz, gerilim baş ağrınız veya küme baş ağrınız olabilir ve her biri farklı tedaviye yanıt verir. Her türü nasıl tanıyacağınız ve bununla nasıl başa çıkacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Migren, düzenli olarak, bazen ayda birkaç kez meydana gelebilen şiddetli, zonklayan baş ağrılarıdır. Bunların öncesinde, insanların kör noktalara sahip olduğu veya parıldayan noktalar veya ışık parlamaları gördüğü bir aura gelebilir. Migren genellikle başın bir tarafını veya gözün arkasını etkiler ve günlerce sürebilir. Rutin fiziksel aktivite onları daha da kötüleştirir. Bazı migrenlere, vücudun bir tarafında uyuşukluk da dahil olmak üzere felç benzeri semptomlar eşlik eder. Bunlar genellikle gençken migreni olan yaşlı kişilerde ortaya çıkar. Hafif migren ağrıları, aspirin veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesicilere ve karanlık bir odada kestirmeye yanıt verebilir. Migrenin nedeni bilinmemekle birlikte alkol, bazı gıdalar ve kadının adet döngüsü bilinen tetikleyiciler arasındadır.

Gerilim tipi baş ağrıları başın herhangi bir yerinde meydana gelebilir ve sıklıkla baskı hissi verir. Boyuna yayılabilirler. Bunların nedeninin mutlaka yaşam gerilimi anlamındaki gerilim veya kas gerilimi anlamında gerilim olması gerekmiyor.” Anksiyete ve öfke, çok fazla alkol veya kahve ve hatta yanlış pozisyonda oturmak da bu baş ağrılarını tetikleyebilir. Ağrı başın herhangi bir bölümünü etkileyebilir.

Migren gibi küme baş ağrıları da vaskülerdir, yani kan damarlarını içerirler. Bunlar nadirdir ve genellikle erkeklerin başına gelir.

Baş ağrısının türü ne olursa olsun, işinizi, eğitiminizi ve ilişkilerinizi etkiliyorsa mutlaka bir doktora görünmenin zamanı gelmiştir. Baş ağrılarıyla daha önce hiç sorun yaşamadıysanız ve bunlar düzenli olarak olmaya başlıyorsa kesinlikle doktora görünme zamanınız gelmiş demektir. Migrenler sıklıkla gençlik yıllarında başlar; eğer yaşamın ilerleyen dönemlerinde başlarlarsa doktorunuza sorun. Baş ağrınıza bulanık görme de eşlik ediyorsa ve uzuvlarınızdan birini kullanamıyorsanız bu acil bir durumdur. 911'i arayın veya birisinin sizi hastaneye götürmesini sağlayın.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 11.06.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Depresyonun 6 Türü Olabilir ve Beyin Taramaları Bunları Ayırabilir

Beyin taramaları kullanılarak depresyon altı farklı türe ayrılabilir; bu, birçok kişinin tedavisini iyileştirebilecek bir keşif. Araştırmacılar, depresyon veya anksiyete teşhisi konulan 801 kişinin beyin taramalarını analiz etti. ... Devamını okuÇift Mutant Mevsimsel Grip Virüsü

ABD sağlık yetkilileri tarafından iki insanda "çift mutant" H1N1 gribi vakası bildirildi. I223V ve S247N olarak adlandırılan bu iki mutasyon ne yazık ki, önde gelen grip antivirallerinden olan oseltamivir’in etkiliğini düşürüyor. CDC'... Devamını okuH5N2 Kuş Gribinden İlk İnsana bulaşma ve İlk Ölüm

Meksika'da 59 yaşındaki bir kişi, dünyada kuş gribinin H5N2 türüyle enfekte olduğu bilinen ilk insan oldu ve hasta, hastalıkla bağlantılı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti. Kuş gribinin H5N1 ve H5N2 türleri uzun süredir... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.