Salisilazosülfapiridin ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)
J01 SİSTEMİK ANTİBAKTERİYELLER
J01E SÜLFONAMİDLER VE TRİMETOPRİM
J01EB Kısa etkili sülfonamidler
J01EB04 salisilazosülfapiridin

Salisilazosülfapiridin etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Folat antagonisti bir sülfonamid antibiyotik olan sülfapiridin ile antienflamatuar salisilat bileşimi. Yetişkin ülseratif kolit; 3-4gr/gün başlangıç, 2gr/gün devam dozu 3eşit doza bölünerek, romatid artrit; 2gr/gün. Çocuk (8 yaş üzeri) ülseratif kolit; 40-60mg/kg/gün başlangıç 3-6 doza bölünerek, 30mg/kg/gün devam 4 doza bölünerek, juvenil romatoid artrit; 30-50mg/kg/gün.
Gebelik kategorisi B. Anne sütüne geçer.
Kontrendikasyon; sülfonamid veya salisilat allerjisi, intestinal üriner obstrüksiyon, porfiri.
Etkileşim; folik asit, digoksin, metotreksat.
Yan etkiler; bulantı, iştahsızlık, vücut sıcaklığında artış, eritem, kaşıntı, baş ağrısı, eritrosit anomalileri, siyanoz, lökopeni, trombositopeni, karın ağrısı, baş dönmesi, proteinüri, hematüri, kristalüri, nefes darlığı, öksürük, ateş ve eozinofiliyle birlikte görülen alveoler fibroz, allerjik reaksiyonlar...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !


Salisilazosülfapiridin etkin maddesini içeren ilaçlar


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.