Streptomisin sülfat ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)
J01 SİSTEMİK ANTİBAKTERİYELLER
J01G AMİNOGLİKOZİDLER
J01GA Streptomisinler
J01GA01 streptomisin sülfat

Streptomisin sülfat etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Protein sentezi inhibitörü aminoglikozid grubu antibiyotik. Yetişkin 15 mg/kg.Max 1gr.IM. Çocuk 20-40 mg/kg.Max 1gr.IM.
Gebelik kategorisi D. Anne sütüne geçer.
Kontrendikasyon; aminoglikozid allerjisi.
Etkileşim; Ototoksik, nörotoksik ve nefrotoksik potansiyel taşıyan ilaçlar, antibiyotiğin serum ve doku konsantrasyonlarını arttırabilen diüretiklerle (etakrinik asit, furosemid, üre, mannitol) birlikte kullanılmamalıdır.
Yan etkiler; vestibuler ototoksisite, bulantı, kusma, baş dönmesi, parestezi, döküntü, ateş, ürtiker anjionörotik ödem, eozinofili, koklear ototoksisite, eksfoliyatif dermatit,anaflaksi, azotemi, lökopeni, trombositopeni, pansitopeni, hemolitik anemi...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !


Streptomisin sülfat etkin maddesini içeren ilaçlar


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.