Ketokonazol ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)
J02 SİSTEMİK ANTİMİKOTİKLER
J02A SİSTEMİK ANTİMİKOTİKLER
J02AB İmidazol türevleri
J02AB02 ketokonazol

Ketokonazol etkin maddesi hakkında kısa bilgi

İmidazol türevi sentetik antimikotik. Yetişkinde 200mg/gün, kandidiasiste 1-4 hafta, kronik mukokutanöz kandidiasiste 6-12 ay, dermatofitozlarda 1-2 ay. 2 yaş üzerinde 3.3-3.6 mg/kg/gün.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık.
Etkileşim; antasitler, H2 reseptör antagonistleri, antikolinerjikler, rifampin, kumarin türevi antikoagülan ilaçlar, siklosporin, teofilin, fenitoin, sülfonilüre grubu oral antidiabetikler, terfenadin.
Yan etkiler; bulantı, kusma, karın ağrısı, flatulans, kabızlık, ishal, hepatotoksisite, jinekomasti, serum testosteron ve kortizol seviyelerinde geçici azalma, allerjik reaksiyonlar, sinirlilik, parestezi...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.