Zidovudin ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)
J05 SİSTEMİK ANTİVİRALLER
J05A DİREKT ETKİLİ ANTİVİRALLER
J05AF Nükleozid ve nükleotid revers transkriptaz inhibitörleri
J05AF01 zidovudin

Kısıtlamalar

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlarınca düzenlenecek sağlık raporuna istinaden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlarınca, bunların bulunmadığı yerlerde reçetenin açıklama bölümünde bu durumun belirtilmesi koşuluyla iç hastalıkları ve çocuk hastalıkları uzman hekimlerince reçetelenir.

Zidovudin etkin maddesi hakkında kısa bilgi

HIV'de nükleozid ve nükleotid revers transkriptaz inhibitörü antiviral. Yetişkinde 2 x 250-300mg. Çocukta 6 saatte bir 180mg/metrekare.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, ileri derecede lökopeni veya anemi, transaminazların normalin 5 kat üzeri yüksek olması, fototerapi dışında tedavi gerektiren yenidoğan hiperbilirubinemisi.
Etkileşim; fenitoin, hepatik mikrozomal metabolizmayı etkileyen diğer ilaçlar, kemik iliği depresyonu yapan diğer ilaçlar, nefrotoksik ilaçlar, ribavirin, probenesid.
Yan etkiler; anemi, lökopeni, nötropeni, bulantı, anoreksi, karın ağrısı, baş ağrısı, uykusuzluk, dispepsi, miyopati, hepatmegali, pankreatit, allerjik reaksiyonlar...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.