Maprotilin hidroklorür ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - N - SİNİR SİSTEMİ
N06 PSİKOANALEPTİKLER
N06A ANTİDEPRESANLAR
N06AA Non-selektif monoamin reuptake inhibitörleri
N06AA21 maprotilin hidroklorür

Maprotilin hidroklorür etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Tetrasiklik antidepresan. Yetişkinde 25-150mg/gün.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, konvülsif hastalık, miyokard enfarktüsü akut evresi, kardiyak iletim bozuklukları, karaciğer ve böbrek yetmezliği, dar açılı glokom, idrar retansiyonu, MAO inhibitörleri ile birlikte kullanımı.
Etkileşim; MAOI, antihipertansifler, sempatomimetikler, antikolinerjikler, barbitüratlar, fenitoin, karbamazepin, oral kontraseptifler, metilfenidat, antikoagulanlar, antidiyabetikler, SSS depresanları.
Yan etkiler; uyuşukluk, yorgunluk, bazen iştah artması, huzursuzluk, sedasyon, anksiyete, ajitasyon, mani, hipomani, saldırganlık, bellek bozukluğu, uyku bozuklukları, uykusuzluk, kabuslar, depresyonun şiddetlenmesi, konsantrasyon bozukluğu, konfüzyon, halüsinasyonlar, baş ağrısı, hafif tremor, miyoklonus, ağız kuruluğu, kabızlık, terleme, sıcak basmaları, bulanık görme, taşikardi, postural hipotansiyon, aritmiler, hipertansiyon, bulantı, kusma, abdominal rahatsızlıklar, allerjik reaksiyonlar, kilo artışı, libido ve potens bozuklukları...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.