Buprenorfin + nalokson ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - N - SİNİR SİSTEMİ
N07 DİĞER SİSNİR SİSTEM İLAÇLARI
N07B BAĞIMLILIK İLAÇLARI
N07BC Opioid bağımlılığı
N07BC51 buprenorfin + nalokson

Kısıtlamalar

Kırmızı reçete gerekli.

Buprenorfin + nalokson etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Opioid bağımlılığı tedavisinde. Başlangıç dil altı 2mg/0,5 bir tablet. Günlük doz yanıta göre belirlenir (max 24mg). Tedavi doz azaltılarak sonlandırılır.
Gebelik kategorisi C. Anne sütüne geçer.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlık, ağır solunum yetmezliği, ağır karaciğer yetmezliği, akut alkolizm ya da delirium tremens. Son eroin ya da başka kısa etkili opioid kullanımından sonra 6 saatten daha kısa bir süre içinde uygulandığında veya son metadon dozunu izleyen 24 saatten daha kısa süre içinde uygulandığında yoksunluğu hızlandırabilir.
Etkileşim; alkol, benzodiazepinler, SSS depresanları, CYP3A4 inhibitörleriyle (örn. ritonavir, nelfinavir ve indinavir gibi proteaz inhibitörleri ya da ketokonazol ve itrakonazole gibi azol antifungaller), CYP3A4 indükleyicileri (örn. fenobarbital, karbamazepin, fenitoin, rifampisin).
Yan etkiler; uykusuzluk, yoksunluk sendromu, baş ağrısı, konstipasyon, bulantı, terleme, somnolans, baş dönmesi, parestezi, hipertoni, lakrimasyon bozuklukları, ambliyopi, infeksiyon, periferik ödem, kilo kaybı, anksiyete, sinirlilik, depresyon, libido azalması, anormal düşünceler, anemi, trombositopeni, lökopeni, lenfadenopati, lökositoz, vazodilatasyon, hipertansiyon, migren, allerjik reaksiyonlar...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !


Buprenorfin + nalokson etkin maddesini içeren ilaçlar


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.