Asetazolamid ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - S - DUYU ORGANLARI
S01 OFTALMOLOJİK İLAÇLAR
S01E GLOKOM İLAÇLARI VE MİYOTİKLER
S01EC Karbonik anhidraz inhibitörleri
S01EC01 asetazolamid

Asetazolamid etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Karbonik anhidraz inhibitörü diüretik. Yetişkinde 250-1000mg/gün.
Gebelik kategorisi C. Anne sütüne geçer.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık (sulfonamid türevleri ile çapraz reaksiyon olabilir.), sodyum/potasyum kan seviyelerinin depresyonuna neden olan böbrek ve karaciğer hastalıkları özellikle siroz, addison, sürrenal yetmezlik, renal hiperkloremik asidoz.
Etkileşim; Lityum, salisilatlar, diüretikler, antidiabetikler, amfetamin, prokainamid, digital glikozitleri, kinidin, steroidler, amfoterisin B.
Yan etkiler; Sersemlik, uyuşukluk, parestezi, yorgunluk, iştahsızlık, hematüri, hiperglisemi, glikozüri, ateş, allerj,k reaksiyonlar...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !


Asetazolamid etkin maddesini içeren ilaçlar


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.